Lúka plná Sysľov

Muráň
zname miesta priroda muranska planina

Sysle! Všade samé sysle!

Keď sa povie „lúka plná sysľov“ alebo „syslia lúka“, mnohí ľudia, ktorí boli v Národnom parku Muránska planina už automaticky vedia, že reč je o sysľovisku Biele vody pri Muráni.

Táto lokalita sa stala natoľko známou, že patrí medzi hlavné ťaháky turizmu na Muránskej planine a určite patrí k najviac navštevovaným miestam. Možnosť vidieť sysľa vo voľnej prírode z bezprostrednej blízkosti je pri prirodzenej plachosti týchto hlodavcov naozaj výnimočným zážitkom.

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 km od Muráňa v smere na Prednú Horu (a ďalej na Červenú Skalu) po ľavej strane štátnej cesty. Na nenápadnej odbočke sa nachádza odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Od tohto miesta treba prejsť už iba pár desiatok metrov a ste na sysľovisku.

V sezóne však môže byť parkovisko plne obsadené. Ak sa chcete vyhnúť stresu z parkovania alebo dávate prednosť pohybu, z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj peši po lúkach tiahnucich sa od Muráňa až po sysľovisko popri štátnej ceste.

Pokiaľ sa vyberiete z Prednej Hory, sysľovisko nájdete približne 4,5 km od rázcestia na Prednej Hore v smere na Muráň po pravej strane cesty.

Sysle sú praví zimní spáči a väčšinu roku prespia zalezené hlboko pod zemou vo svojich podzemných norách. Ak ich teda chcete vidieť, musíte na lokalitu prísť od marca do konca septembra, pričom v septembri sa počet pozorovateľných jedincov dramaticky znižuje, lebo sa postupne ukladajú na zimný spánok. Sysle sú denné živočíchy, ktoré majú radi teplo. Najlepšie podmienky sa teda naskytajú počas teplých, slnečných dní.

Je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá pri kŕmení týchto divo žijúcich zvierat, lebo nesprávnou potravou im môžete veľmi ľahko ublížiť. Sysle je možné kŕmiť slnečnicovými semienkami (neupravenými), jabĺčkami či mrkvou. Naopak chlieb, buchty či pšenica môžu sysľom ublížiť. Potravu nikdy nevkladajte do syslích dier a vyhnite sa aj chytaniu sysľov do vlastných rúk.

Zdroj: npmuranskaplanina.sopsr.sk

Kontakt

Národný park Muránska planina

Galéria

Poloha

Región

Muráň

Súradnice

48.756867° N, 20.071757° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

INFO

Sysle sú aktívne od marca do septembra. Zvieratká je možné kŕmiť neupravenou slnečnicou, jablkami alebo mrkvou. SYSLE NEKŔMIME CHLEBOM! Pri sysľovisku sa nachádza bezplatné parkovisko.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Sysle sú prirodzene plaché. V časti sysľoviska si však zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z Vašej ruky.