Tokajské vinice

Tokaj

Oblasť vína kráľov

Najmenšia vinohradnícka oblasť na území Slovenska je zároveň tou najvýznamnejšou. Leží na juh od Trebišova - na samých hraniciach s Maďarskom. Reč je samozrejme o Tokaji, regióne, ktorý je známy v celej Európe (ak nie vo svete) vďaka výborným vínam miestnej produkcie. Tak ako je to vo všetkých vinohradníckych oblastiach ani tu nesmú chýbať vínne pivničky, ktoré spolu s jemne vlniacou sa krajinou vytvárajú nádhernú scenériu.

Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku v súčasnosti zahŕňa obce Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Pred návštevou je najlepšie vopred zavolať a dohodnút si prehliadku pivničiek či ochutnávku vína u jedného z miestnych vinárov.

Pár slov o histórii

Vynikajúce podmienky na pestovanie viniča boli na Tokaji zhodnotené už v treťom storočí nášho letopočtu. Práve vtedy totiž začali vznikať prvé vinohrady, o ktoré sa starali Rimania, ktorých neskôr vystriedali Slovania. V priebehu nasledujúcich storočí zažíval región lepšie i horšie časy, kedy sa striedal úpadok vinohradníctva s jeho prosperitou. Po rozdelení tokajskej oblasti medzi Československo a Maďarsko sa začali spory o používanie označenia Tokaj v súvislosti s vínom, ktoré sa dodnes nepodarilo definitívne vyriešiť. Čo je však za tým, že sú tokajské vína tak obľúbené aj za hranicami Slovenska a Maďarska? Dôvodov je iste viacero, avšak azda najvýznamnejší je ten, že miestne podmienky umožňujú vypestovať hrozno, z ktorého sa dá vyrobiť prírodne sladké víno - čo je vo svete veľkou vzácnosťou. Rozhodne stojí za to na Tokaj prísť a presvedčiť sa o unikátnosti tamojšej vínnej produkcie osobne.

Kontakt

Tokajská turistická informačná kancelária

Mob:  +421 905 212 421, +421 915 999 009
E-mail:   info@tokajregion.sk

Galéria

Poloha

Región

Černochov

Súradnice

48.43854° N, 21.72166° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku v súčasnosti zahŕňa obce Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Prehliadku pivníc či ochutnávku vína je potrebné vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tokajské výberové vína sa v minulých storočiach dostali až na kráľovské stoly najslávnejších panovníkov Európy.
Je dokázané, že ich pili napríklad Ľudovít XIV., nazývaný aj kráľ Slnko, a Ľudovít XV.
Na Francúzskom dvore zachutilo tokajské aj ruskému cárovi Petrovi Veľkému, ktorý sa potom stal jeho stálym odberateľom, podobne ako ďalšia Ruská panovníčka Katarína Veľká.