Tokajské vinice

Tokaj

Oblasť vína kráľov

Najmenšia vinohradnícka oblasť na území Slovenska je zároveň tou najvýznamnejšou. Leží na juh od Trebišova - na samých hraniciach s Maďarskom. Reč je samozrejme o Tokaji, regióne, ktorý je známy v celej Európe (ak nie vo svete) vďaka výborným vínam miestnej produkcie. Tak ako je to vo všetkých vinohradníckych oblastiach ani tu nesmú chýbať vínne pivničky, ktoré spolu s jemne vlniacou sa krajinou vytvárajú nádhernú scenériu.

Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku v súčasnosti zahŕňa obce Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Pred návštevou je najlepšie vopred zavolať a dohodnút si prehliadku pivničiek či ochutnávku vína u jedného z miestnych vinárov.

Pár slov o histórii

Vynikajúce podmienky na pestovanie viniča boli na Tokaji zhodnotené už v treťom storočí nášho letopočtu. Práve vtedy totiž začali vznikať prvé vinohrady, o ktoré sa starali Rimania, ktorých neskôr vystriedali Slovania. V priebehu nasledujúcich storočí zažíval región lepšie i horšie časy, kedy sa striedal úpadok vinohradníctva s jeho prosperitou. Po rozdelení tokajskej oblasti medzi Československo a Maďarsko sa začali spory o používanie označenia Tokaj v súvislosti s vínom, ktoré sa dodnes nepodarilo definitívne vyriešiť. Čo je však za tým, že sú tokajské vína tak obľúbené aj za hranicami Slovenska a Maďarska? Dôvodov je iste viacero, avšak azda najvýznamnejší je ten, že miestne podmienky umožňujú vypestovať hrozno, z ktorého sa dá vyrobiť prírodne sladké víno - čo je vo svete veľkou vzácnosťou. Rozhodne stojí za to na Tokaj prísť a presvedčiť sa o unikátnosti tamojšej vínnej produkcie osobne.

Kontakt

Tokajská turistická informačná kancelária

Mob:  +421 905 212 421, +421 915 999 009
E-mail:   info@tokajregion.sk

Galéria

Poloha

Región

Černochov

Súradnice

48.43854° N, 21.72166° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Vinohradnícka oblasť Tokaj na Slovensku v súčasnosti zahŕňa obce Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Prehliadku pivníc či ochutnávku vína je potrebné vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tokajské výberové vína sa v minulých storočiach dostali až na kráľovské stoly najslávnejších panovníkov Európy.
Je dokázané, že ich pili napríklad Ľudovít XIV., nazývaný aj kráľ Slnko, a Ľudovít XV.
Na Francúzskom dvore zachutilo tokajské aj ruskému cárovi Petrovi Veľkému, ktorý sa potom stal jeho stálym odberateľom, podobne ako ďalšia Ruská panovníčka Katarína Veľká.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií