Tokajské vinice

Tokaj
tokaj trebsov tokajske vino vinice hrozno vinohradnictvo

Oblasť vína kráľov a kráľa vín

Najmenšia vinohradnícka oblasť na území Slovenska leží na juh od Trebišova, na samých hraniciach s Maďarskom. Reč je o Tokaji, regióne, ktorý je známy v celej Európe (ak nie vo svete) vďaka výborným vínam miestnej produkcie. Tak, ako je to vo všetkých vinohradníckych oblastiach, ani tu nesmú chýbať vínne pivničky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou krajiny.

Pár slov o histórii

Vynikajúce podmienky na pestovanie viniča boli na Tokaji zhodnotené už v treťom storočí nášho letopočtu. Práve vtedy totiž začali vznikať prvé vinohrady, o ktoré sa starali Rimania, ktorých neskôr vystriedali Slovania. V priebehu nasledujúcich storočí zažíval región lepšie i horšie časy, kedy sa striedal úpadok vinohradníctva s jeho prosperitou. Po rozdelení tokajskej oblasti medzi Československo a Maďarsko sa začali spory o používanie označenia Tokaj v súvislosti s vínom, ktoré sa dodnes nepodarilo definitívne vyriešiť.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Čo je však za tým, že sú tokajské vína tak obľúbené aj za hranicami Slovenska a Maďarska? Dôvodov je iste viacero, avšak azda najvýznamnejší je ten, že miestne podmienky umožňujú vypestovať hrozno, z ktorého sa dá vyrobiť prírodne sladké víno, čo je vo svete veľkou vzácnosťou. Rozhodne stojí za to na Tokaj prísť a presvedčiť sa o unikátnosti tamojšej vínnej produkcie osobne.

Kontakt

OZ Tokajské pivnice

Mob:  +421 911 985 673

Galéria

Poloha

Región

Černochov

Súradnice

48.43854° N, 21.72166° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tokajské výberové vína sa v minulých storočiach dostali až na kráľovské stoly najslávnejších panovníkov Európy.
Je dokázané, že ich pili napríklad Ľudovít XIV., nazývaný aj kráľ Slnko, a Ľudovít XV.
Na Francúzskom dvore zachutilo tokajské aj ruskému cárovi Petrovi Veľkému, ktorý sa potom stal jeho stálym odberateľom, podobne ako ďalšia Ruská panovníčka Katarína Veľká.

Aktivity v okolí