Zrúcanina hradu Lietava

Lietava
lietava zilina hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Jedna z najrozsiahlejších a najnavštevovanejších zrúcanín na Slovensku

Hrad Lietava patrí k najrozsiahlejším slovenským hradom, dokonca sa považuje za druhý najväčší hrad na Slovensku. Nachádza sa vo výške 664m medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná.

Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočia. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. storočí hrad rozšírili Bebekovci. Na konci 15. storočia bol majiteľom hradu Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným majiteľom hradu Lietava bol uhorský palatín Juraj Thurzo začiatkom 17. storočia.

Základ hradu tvorila hranolová veža. Vo východnom smere bol k veži pristavený palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry architektonické detaily. Západným smerom od veže sa nachádza piata brána hradu a ďalej na západ stoja ďalšie obytné budovy a palác. Na severovýchodnej strane od vnútorného hradu je predhradie ukončené podkovovitou vežou a valcovou delovou baštou. Rovnobežne s prvým predhradím sa tiahne druhé predhradie ukončené vstupnou bránou. Panstvo obývalo hradný palác v hornej časti hradu. Podľa záznamov mal hrad približne 90 miestností. Panské obytné komnaty boli zariadené prepychovo a vybavené honosným zariadením, v hrade sa kúrilo v peciach a krboch. V strednej časti hradu bol tzv. thurzovský palác. Thurzovci tu mali zariadený byt s tajnými chodbami, v ktorom ukrývali peniaze a cennosti. Nachádzal sa tu i archív.

Posledných zhruba dvestopäťdesiat rokov bola zrúcanina hradu opustená a jej stav bol alarmujúci. Ľahostajnosť voči tejto pamiatke nenechala chladných dobrovoľníkov, ktorí v roku 1999 založili Združenie na záchranu Lietavského hradu. Jeho cieľom je záchrana, obnova a konzervácia hradu Lietava. Od roku 2003, po podpísaní zmluvy o prenájme pozemku, prebieha na hrade úspešné postupné odstraňovanie jeho havarijného stavu. Od 21. 10. 2008 sa Združenie na záchranu Lietavského hradu stalo vlastníkom stavby hradu. Na hrade sa okrem prebiehajúcich prác organizujú aj zaujímavé akcie a podujatia.

Kontakt

Združenie na záchranu hradu Lietava

Mob:  +421 908 917 941
E-mail:   chobotova@hradlietava.sk

Galéria

Poloha

Región

Lietava

Súradnice

49.160741° N, 18.685201° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku.