Artikulárny kostolík Istebné

Istebné
istebne dolny kubin orava kostol artikularny kostolik kultura architektura narodna pamiatka barok

Jedna z najvzácnejších kultúrnych pamiatok Oravy

Jeden z mála zachovaných artikulárnych kostolíkov na území Slovenska sa nachádza v oravskej obci Istebné. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je stále v prevádzke a aj dnes sa v nej slúžia bohoslužby. Kostol je slávny aj vďaka drevenému kalichu symbolizujúci chudobu miestneho ľudu, avšak bohatstvo jeho ducha.

Pár slov o histórii

Na mieste, kde stojí dnešný kostol, bola predtým malá kaplnka z konca sedemnásteho storočia. V roku 1730 bola rozšírená a neskôr k nej pribudla aj veža, čím získala podobu kostola a keď sa pridali i podzemné krypty, z kaplnky sa stal plnohodnotný kostol slúžiaci evanjelikom. Pôdorys kostola pripomína kríž a interiér je dekorovaný cennými maľbami, barokovým oltárom a kazateľnicou so sochami evanjelistov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Okolie kostola tvoria najmä mohutné lipy. Nakoľko Istebné leží na úpätí Malej Fatry, pozoruhodnú kultúrno-historickú pamiatku v podobe kostolíka dopĺňa i panoráma pohoria, kam sa oplatí vydať za krásnymi výhľadmi do okolia. V blízkosti kostola sa nachádza i fara, na ktorej sa nachádza pamätná tabuľa pripomínajúca pôsobenie národného buditeľa Juraja Matúšku.

Kontakt

Info

Tel:  +421 918 828 352
E-mail:   los@ecav.sk

Galéria

Poloha

Región

Istebné

Súradnice

49.216393° N, 19.221439° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostol je zdobený vzácnymi historickými maľbami, nachádza sa v ňom i raritný drevený kalich, ktorý má pripomínať staré časy, kedy bol oravský ľud materiálne chudobný, ale duchom bohatý.