Artikulárny kostolík Istebné

Istebné
istebne dolny kubin orava kultura medzi drevenicami kostol dreveny kostolik istebne

Jedna z najvzácnejších kultúrnych pamiatok Oravy

Jeden z mála zachovaných artikulárnych kostolíkov na území Slovenska sa nachádza v oravskej obci Istebné. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá stále slúži svojmu účelu a dodnes sa v nej slúžia bohoslužby. Kostol je slávny aj vďaka drevenému kalichu symbolizujúcemu chudobu miestneho ľudu a bohatstvo jeho ducha.

Kostolík bol postavený podľa šoproňských artikúl (článkov), prijatých na šoproňskom sneme v roku 1681. Patrí medzi 5 zachovaných artikulárnych kostolov na Slovensku pričom bol posvätený a odovzdaný do používania v roku 1688. Ako väčšina artikulárnych kostolíkov aj kostol v Istebnom predstavoval spádový kostol pre celý región. Postupne však jeho kapacita prestala postačovať a kostolík musel byť rozšírený.

Artikulárne kostolíky boli výsledkom dohody medzi katolíkmi a evanjelikmi. Po dlhoročných náboženských sporoch sa podľa hesla "koho panstvo toho náboženstvo" rozhodlo, že aj evanielici si v katolíckom Uhorsku môžu stavať svoje kostoly. Artikuly šoproňského snemu presne stanovovali za akých podmienok môže byť kostol postavený. Nesmel byť použitý jediný klinec, kostolíky museli byť postavené celé z dreva či za jediný rok - to je len niekoľko z podmienok, s ktorými sa evanjelici na Slovensku museli porátať. Do dnes sa nám na Slovensku zachovalo len zopár takýchto kostolíkov, preto sú vzácnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.

Kontakt

Evanjelický farský úrad Istebné

Tel:  +421 43 589 15 08
Mob:  +421 918 828 352, +421 948 345 244
E-mail:   ecavistebne@centrum.sk

Galéria

Poloha

Región

Istebné

Súradnice

49.216393° N, 19.221439° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Návštevu je nutné ohlásiť vopred.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Artikulárne kostoly museli byť postavené výlučne z dreva bez použitia jediného klinca.
Kostol je zdobený vzácnymi historickými maľbami a nachádza sa v ňom i raritný drevený kalich, ktorý má pripomínať staré časy kedy bol oravský ľud materiálne chudobný ale duchom bohatý.