Oravský hrad

Oravský Podzámok
oravský podzámok dolný kubín orava poznanie zaujímavosti hrad zaujimavé miesta

Dominanta Oravy

Nad riekou Oravou v Oravskom Podzámku sa týči majestátne dielo Oravského hradu. Jeden z našich najkrajších hradov bol vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale. Ešte aj dnes je dobre vidieť, že komukoľvek hrad stál v ceste poradiť si s ním nemohlo byť vôbec ľahké.

Našťastie dnes sa už hradu báť nemusíte - práve naopak. Privíta Vás krásnou expozíciou o svojej histórií aj o tom ako sa na ňom hradným pánom žilo.

Oravský hrad v minulosti strážil dôležitú obchodnú cestu do Poľska ako aj neďaleké hranice. Našťastie, dnes sa hradu báť nemusíte - práve naopak, privíta Vás krásnou expozíciou o svojej histórií i o tom ako sa na ňom hradným pánom žilo.

Podobne ako mnohé iné pamiatky na Slovensku sa začal pravdepodobne budovať na mieste starého, dreveného hrádku. Roku 1556 sa hrad ocitol v rukách Thurzovcov, ktorí začali s najrozľahlejšou prestavbu. Dnešnú podobu má Oravský hrad od roku 1611. Najväčšie nešťastnie sa však stalo v roku 1800, kedy vyhorel a k jeho zrekonštruovaniu do šlo až po druhej svetovej vojne.

Vidieť je tu toho naozaj dosť - Historicky založenému očku ulahodí otvorená expozícia Oravského múzea. V najstarších priestoroch horného hradu sa nachádza archeologická expozícia o jeho najstaršej histórií, prírodovedná expozícia nachádzajúca sa na dolných poschodiach zase čo-to prezradí o faune a flóre jeho okolia a nakoniec etnografická expozícia na hornom poschodí stredného hradu Vás prevedie životom na hrade v minulosti. 

Kontakt

Oravský hrad

Tel:  +421 43 581 61 51
E-mail:   rezervacie@oravskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Oravský Podzámok

Súradnice

49.261657° N, 19.358765° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

7€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 08:30 - 18:00
  • Ut: 08:30 - 18:00
  • Str: 08:30 - 18:00
  • Štv: 08:30 - 18:00
  • Pia: 08:30 - 18:00
  • So: 08:30 - 18:00
  • Ne: 08:30 - 18:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hrad vznikol na strategicky dôležitom mieste uhorsko-poľskej cesty (predtým aj dôležitej jantárovej cesty) v blízkosti colnej stanice v Tvrdošíne.
V roku 1922 bola nakrúcaná na hrade prvá verzia Draculu.
Prehliadky hradu sú známe viacerými krátkymi scénkami vďaka čomu patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií