Grófska ľadovňa Vlachovo

Vlachovo
vlachovo roznava gemer ladovna technicka pamiatka historia

Unikátna prírodna ľadovňa, ktorá slúžila na uskladnenie ulovenej zveri

Ľadovňa – to je pre väčšinu ľudí pomerne neznámy pojem, ktorý sa patrí vysvetliť. Ide o priestor podobný jaskyni vo svahu, ktorý je postavený predovšetkým z kameňa a slúži predovšetkým na uchovávanie mäsa zvierat v chlade. Jedna z takých sa nachádza v obci Vlachovo medzi Rožňavou a Dobšinou.

Pár slov o histórii

Ľadovne sa stavali predovšetkým v blízkosti kaštieľov, obzvlášť loveckých či poľovníckych. Vlachovská ľadovňa sa nachádza neďaleko rieky Slaná, pričom už na prvý pohľad zaujme svojim architektonickým riešením. Ľadovňa je poschodová s ukončením v tvare ihlanu. Od pivnice sa ľadovňa líši predovšetkým tým, že nízka teplota vo vnútri sa udržiava ľadom, ktorý sa do vlachovskej ľadovne donášal z neďalekého rybníka.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Vlachovská ľadovňa sa stala aj predmetom umeleckého zobrazenia – nachádza sa na obraze, ktorý dnes visí v kaštieli Betliar. Netradičný vzhľad ľadovne nie je bezúčelný – má pripomínať tradičnú egyptskú hrobku. Kedysi pred ľadovňou stali aj sochy sfíng, ktoré pozývali úspešných lovcov na hostinu. Sochy sa však nanešťastie do dnešnej doby nezachovali.

Kontakt

Obec Vlachovo

Tel:  +421 58 788 32 72
E-mail:   obec@vlachovo.eu

Galéria

Poloha

Región

Vlachovo

Súradnice

48.77154° N, 20.40889° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Grófska ľadovňa je zobrazená na obraze Emanuela Andrássyho, ktorý je teraz v expozícii múzea v kaštieli Betliar.