Banícke Múzeum Rožňava

Rožňava
roznava gemer muzeum banictvo historia hutnictvo expozicia technika

Múzeum dokumentujúce vývoj baníctva

Medzi regióny s bohatou tradíciou baníctva patrí okolie Rožňavy. Niet sa čomu čudovať, že práve tam vzniklo jedno z troch špecializovaných banských múzeí na Slovensku. Nachádza sa v historickej budove z roku 1905 postavenej práve pre účely baníckeho múzea a širokej verejnosti približuje prácu baníkov a hutníkov už viac než sto rokov.

Pár slov o histórii

O vytvorení múzea baníctva sa v Rožňave začalo uvažovať už začiatkom dvadsiateho storočia, pričom už v roku 1905 bola dokončená muzeálna budova. Na prvú expozíciu venovanú baníctvu, hutníctvu a mineralógii si však verejnosť musel počkať ešte sedem rokov, kedy vzniklo aj rožňavské Mestské múzeum. To dnes sídli vo viacerých budovách, avšak Expozícia baníctva a hutníctva na Gemeri dodnes sídli v pôvodnej muzeálnej budove.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Súčasťou expozície je historická banícka a hutnícka technika z rôznych období, na základe porovnania ktorých možno pozorovať vývin používaných technológií. Obľúbenou súčasťou expozície je časť venujúca sa rozličným banským pracoviskám, ktorá približuje ich úlohu a pracovné podmienky. Medzi najcennejšie exponáty múzea patria stáročné banícke nástroje, drevené banské čerpadlo či pomerne moderná technika z posledných desaťročí.

Kontakt

Turistické informačné centrum Rožňava

Tel:  +421 587 773 111
E-mail:   tic.roznava@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Rožňava

Súradnice

48.654994° N, 20.529691° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Expozícia je umiestnená v budove niekdajšej Markovej manufaktúry na výrobu kože. Predstavujú sa tu najkrajšie a najvzácnejšie zbierkové predmety múzea.