Múzeum baníctva a hutníctva Maša

Liptovský Hrádok
PRIEMYSELNE DEDICSTVO BANICTVO MUZEA

Ťažba rudy na Liptove

Múzeum baníctva a hutníctva Maša je expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku.

Byť baníkom veru nie je pre každého. Dolovať rudu z pod zeme je aj dnes ťažká robota. Para strojov pritom začala baníkom pomáhať až v osemnástom storočí. Ľudská vynaliezavosť je však omnoho staršia! Práve tomu, ako si ľudia v dobách minulých poradili aj s tými najtvrdšími horninami sa venuje maličká expozícia Maša.

Expozícia sídli v dvoch budovách s názvami Klopačka a Vážnica. V priestoroch Klopačky sa nachádza galéria vybraných reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu „De re metallica libri XII“, ktoré ilustrujú vývoj baníctva po 16. storočie s technologickými prvkami a ťažobnými postupmi typickými aj pre liptovský región. Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva na Liptove doplnená odevom baníka, zbierkou banských svietidiel a pracovných nástrojov.

Vážnica, v ktorej sa vážili vozy dovážajúce rudu a Klopačka, z ktorej sa zvolávali chlapi na šichtu alebo ohlasovali nešťastia bývali súčasťou hrádockých železiarní. Železiarne v Liptovskom Hrádku vznikli začiatkom 19. storočia. Ruda sa do nich privážala z baní na Hnilčíku, Bindte či Žakaroviec.

Zaujímavosťou je, že v železiarňach pracoval aj jeden z najväčších uhorských umelcov prelomu storočí - Alojz Štróbl. Ten z Liptovského Hrádku pochádzal a nikdy naň nezabudol. Svetoznámy maliar a sochár, ktorého diela sa vyvážali do celého sveta a ktorý svojimi rukami zvečňoval podobizne princezien a cisárov si nechal v Hrádku postaviť vilu, ktorá tam stojí dodnes.

Kontakt

Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok - Liptovské múzeum

Správca

Tel:  +421 904 550 461
E-mail:   sekretariat@liptovskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Liptovský Hrádok

Súradnice

49.034344° N, 19.769094° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: Zatvorené
  • Str: Zatvorené
  • Štv: 15:00 - 18:00
  • Pia: 15:00 - 18:00
  • So: 15:00 - 18:00
  • Ne: Zatvorené

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ruda sa na Liptove ťažila v Bocianskej a Ľupčianskej doline, v oblasti Liptovského Hrádku, Kriváňa, Západných Tatier a Čierneho Váhu či v centrálnej časti Nízkych Tatier.