Národopisné múzeum Liptovský Hrádok je expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku.
Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku je venované tradičným remeslám na Liptove. Návštevníci tu nájdu expozíciu ovčiarstva, modrotlače, paličkovanej čipky či galériu ľudového výtvarného umenia.
V krátkosti si teda predstavme čo to vlastne modrotlač a paličkovaná čipka sú. Modrotlač sa do Európy dostala v 17. storočí. Jedná sa o techniku farbenia tkaniny indigom, ktorá je potlačená vzorom. Vzor je v tomto prípade vlastne negatív, ktorý vyniká na modro zafarbenom podklade. Modrotlač sa rozšírila najmä na severnom a východnom Slovensku a ako remeslo sa udržala až do polovice 20. storočia. Tkaniny farbené modrotlačou sa využívali na výrobu krojov, perín či vankúšov.
Čipka patrí medzi najstaršie textilné techniky na Slovensku. Liptovská čipka sa plietla bez použitia formy so vzorom a jej motívy sa plietli bez použitia špendlikov. Charakteristickou časťou odevu, na ktorej by sme mohli čipku nájsť bol čepiec. Prikrývka hlavy bola povinnou súčasťou odevu vydatej ženy. Liptovský čepiec alebo ketýš bol v prednej časti prikrývajúcej čelo zdobený práve paličkovanou čipkou.
Na Slovensku nájdeme nekonečné množstvo variácií, vzorov a techník, ktorými si jeho obyvatelia spestrovali svoje odevy a životy. V národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku sa týmito spôsobmi môžete inšpirovať!
Tel: +421 44 522 24 85
Mob: +421 905 432 571
E-mail: program@liptovskemuzeum.sk
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.